Zelný den - závěrečná zpráva

25. 9. 2010

Když jsme se v neděli podívali na chladnou, deštivou a beznadějně zataženou oblohu, pak musíme říci, že sobotní zelný den dopadl, co se počasí týče, skvěle!!! Celé dopoledne, kdy probíhaly přípravy, v nás žila naděje, že mraky s deštěm přijdou až večer, nestalo se tak. Déšť nás sice o zelný den pronásledoval od jedné hodiny odpolední, ale přeci jen si dal na několik půlhodinek pauzu, jeho intenzita byla únosná pro pobyt venku, a tak naši návštěvníci přišli!

Dopoledne patřilo přípravám. A kdo toto „divadlo“ sledoval, musel uznat, že i příprava je výsledkem sehraného týmu. Každá z holek si zabezpečila své stanoviště podle svěřeného úkolu a tak začaly na ploše hřiště vyrůstat stříšky pro dílničku, prodej dobrot, vstupné, kulisy pro pohádku, pomůcky pro soutěže. Tribuna se proměnila v improvizovanou kuchyň, kde se připravovaly zelňáky, vařila zelňačka a káva. Nechyběly cedule na výsledky, předtisky pro soutěžící, lístečky na tajenku a dobrá nálada mezi holkami. Ale i mezi kluky, protože přijeli „ajeťáci“, aby i tentokrát naši akci ozvučili.

Začátek byl velmi pesimistický - mraky, kam oko dohlédlo, déšť a návštěvníků poskromnu. Ale již posunutý začátek na půl třetí sliboval, že bude lépe. A bylo. Návštěvníků začalo přibývat, plnil se formulář pro soutěžící, první děti začaly luštit tajenku, která byla rozmístěna po celé ploše hřiště. A když se děti svolaly na zelnou pohádku, stála jich před „herečkami“ pěkná hromada. V zelné pohádce učila babka zajíčky Ferdu a Vendu pěstovat zelí a také je naučila, že když si začnou všichni pomáhat, tak dokáží více.

Stylově podzimně oblečené klubkařky v dílničce měly vše nachystáno pro výrobu nádherných strašáčků. Těm neodolala spousta dospělých a tak maminky přiložily ruce k dílu a vyráběly spolu s dětmi.

Dospěláci pomáhali i při samotných soutěžích. Tu pomohli krouhat zelí, jinde drželi malého „šlapálistu“, aby v gumovkách nezapadl do kádě se zelím. V zápalu soutěží nikdo neregistroval ani déšť, který se co chvíli snášel na návštěvníky. A tak se se zelnými hlávkami běhalo, skákalo. Zelí se proplétalo mezi kužely při slalomu a končilo nakrouhané a našlapané v pytlících jako důkaz toho, jak šikovně si soutěžící vedli.

Málokdo by věřil, kolik dobrot ze zelí vymyslely naše kuchařky. I tentokrát jich do stánku přispěla pěkná řádka a i tentokrát se soutěžilo o nejoblíbenější recept. U návštěvníků zvítězil zelný salát Zuzky Capratové, ale zelný štrúdl, zelné závitky, karbanátky i báč ze zelí, zmizely bezezbytku. I to je výborné hodnocení našich kuchařek. Holky klubkařky nechtěly také zůstat pozadu a i jejich zelňáky a zelňačka přišly k chuti.

Zelnému dni nepřálo počasí, ale přáli mu návštěvníci, kterých dorazil, vzhledem k počasí, neočekávaný počet. Určitě ani tomuto – již třetímu - podzimnímu sportovnímu turnaji pro všechny nechybělo bojové nasazení, dobrá nálada. A protože návštěvníků přišlo hodně a bylo v krámcích co prodávat, tak i kasička na projekt „S KLUBKEM – hřiště dětem“ nezůstala prázdná. Přibylo do ní po odečtení všech nákladů 7.066 Kč. Již nyní se porozhlížíme v koutku pro dětské hřiště, kam by se nejlépe hodila lanová skluzavka pro starší děti. V plánu je ještě jeden herní prvek.

Pohádková písničkasmiley

Šla babička na zahradu s motykou, s motykou,

Okopala hlávku zelí velikou, velikou.

Strašák v poli hlídá zelí měsíce, měsíce,

Zajíci ti pořád škodí velice, velice.

Šla babička se zajíčky do zelí, do zelí,

Ušáci už neběhají v jeteli, v jeteli.

Ruce, packy vypěstují zelíčko, zelíčko,

Úrodu již spolu sklidí brzičko, brzičko.

Seznam těch, kteří zelný den finančními nebo věcnými dary podpořili, najdete zde.