Na bikeparku statečně, na silnici bezpečně!

…. to je název  projektu občanského sdružení TIŠICKÉ KLUBko, zaměřený na terénní cyklistiku, který vznikl ve spolupráci s občanským sdružením KOLORÁDO.

Projekt  si klade následující cíle:

1) podpora sportování dětí - sami z vlastní zkušenosti víme, jak je těžké děti “vyhnat“ od televizorů či počítačů

2) naučit děti správným návykům bezpečné jízdy na kole - zlepšení dovedností na kole -manipulace, rovnováha, koordinace pohybů

3) společná zábava pro děti a dospělé

V rámci zmiňovaného projektu bychom rádi vybudovali minibikepark v obci Tišice, v prostoru hřiště na Pastvičkách. Půjde o koutek pro aktivní vyžití ve volném čase, zaměřený na cyklistiku. Bude zde možnost pořádat sportovní akce. Chceme vyvolat zájem jedinců i skupin vyzkoušet si nové aktivity. Minibikepark pak nabízí i možnost konání akcí pro školu i školku.

Důležitou součástí bikeparku bude prostor pro maminky s malými dětmi, relaxační prostory - lavičky, ohniště.

A co minibikepark je?

Minibikepark nabízí dosud nepoznané dobrodružství pro cyklisty. Zjednodušeně můžeme říci, že se jedná o zábavnou „opičí“ dráhu pro kola. Do bikeparku bude moci přijít každý, koho baví jízda na kole – děti, dospělí, mladí i staří, začátečníci i pokročilí. Kolo lze použít libovolné.

Minibikepark v Tišicích na Pastvičkách

Obrázek znázorňuje:

- hnědou barvou – dirtová lajna

- oranžovou barvou – pumtrack lajna

- žlutou barvou – lávková lajna

- modrou barvou – nájezdové a propojovací cesty na začátky lajn

- zelenou barvou – klidová zóna

Pro zajištění maximální bezpečnosti budou všechny dráhy jednosměrné. Samozřejmostí je použití ochranné přilby, případně rukavic a chráničů kolen. Od ulice Ke Křížku (p.č. 430) bude minibikepark oddělen nízkým plůtkem – pravděpodobně z podélně rozříznutých kmenů stromů - krajinek.

Dirtová lajna (dráha) – na obr. značeno hnědě - bude tvořena hliněnou zpevněnou cestou, na povrchu posypanou drobným sekaným kamenem zapraveným do povrchu pro jeho maximální zpevnění. Bude obsahovat několik skoků, boulí a klopených zatáček. Boule předpokládáme do výšky max. 1,3m. Šířka dráhy bude 2-2,5m, okraje budou pozvolně klesat až na úroveň okolního terénu.

Pumtrack lajna (dráha) - na obr. značeno oranžově -  tato dráha bude vytvořena pro styl zvaný „pums track“, tedy boule, které je možné projet bez šlapání. Povrch této  dráhy bude také hliněný s drobným sekaným kamenem zapraveným do povrchu. Boule na této dráze budou nižší než na dirtové lajně.

Lávková lajna (dráha) - na obr. značeno žlutě - dráha z pozemních dřevěných lávek – šířka jednotlivých lávek bude od 0,25 m do 0,75 m.

Prostor mezi jednotlivými lajnami a boky jednotlivých lajn chceme osít trávou, případně vysázet vhodné trvalky.

Klidová zóna – na obr. značeno zeleně – zde bude vybudováno ohniště, s možností posezení kolem dokola na půlkládách. Dále několik klasických laviček. Pro zpříjemnění pobytu pro menší děti, které ještě neumí jezdit na kole, zde vybudujeme herní prvek – při jeho výběru dáme prostor veřejnosti podílet se na jeho podobě formou hlasování.

Časově je projekt naplánován tak, jak budeme mít k dispozici finanční prostředky. Část finančních prostředků již máme k dispozici z posledních konaných akcí KLUBka, takže některé práce - přeskupení zeminy - již byly zahájeny a předpokládáme, že první návštěvníci by mohli dirtovou lajnu vyzkoušet na podzim 2011.

Při stavbě minibikeparku aktivně spolupracujeme s Obcí Tišice, která je vlastníkem všech pozemků, na kterých minibikepark vznikne. K terénním úpravám jsme získali "Územní souhlas a souhlas s provedením ohlášené stavby" stavebního úřadu v Neratovicích – s průvodní zprávou nám pomohl Martin Kocura a Erik Čermák z o.s. Kolorádo.

V souvislosti s výstavbou bikeparku se veřejnost ptá: "Proč se kvůli bikeparku pokácely stromy na Pastvičkách? ".

Odpověď zní: "Kvůli bikeparku se stromy nekácely. Obecní úřad na základě dřívějších upozornění místních obyvatel, jež mají v blízkosti zahrádky, provedl kontrolu letitých topolů a bylo zkonstatováno, že jsou ve velmi špatném stavu. Topoly byly duté,  vysychaly a suché těžké větve při silnějším větru nekontrolovaně padaly. Bylo rozhodnuto, že se vysadí v daném prostoru stromy nové. Je nám líto vzrostlé zeleně, ale v tomhle případě bezpečnost dětí a občanů je na prvním místě, i kdyby v prostoru bikepark nevyrostl, nemohly tam topoly zůstat."

Rádi bychom vyzvali rodiče, podnikatele ke spolupráci při výstavbě minibikeparku – uvítáme každou přiloženou ruku k dílu, materiální i finanční pomoc. Na oplátku můžeme poskytnout prostor vyčleněný pro reklamu.

Pokud máte zájem pomoci, ozvěte se prosím na mailovou adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. či telefonní číslo 731 535 766.